Nacházíte se zde: Úvod » Redakční systémy » Joomla! » Recenze Joomla! 1.5.15
Joomla!

Recenze Joomla! 1.5.15

27. 3. 2010 | Autor: Lukáš

Recenze pojednává o redakčním systému Joomla! ve verzi 1.5.15. Systém byl instalován na webový server Apache s prostředky PHP 5.2.12 a MySQL 5. Joomla! je beze všech pochyb systém jemuž stojí za to věnovat pozornost, což dokazují ocenění Open Source CMS Award a 15 milionů stažení od roku 2007.

Jak systém Joomla! nainstalovat jsme si prošli již v článku věnovaném instalaci, teď se budeme věnovat přímo Joomle!.

Co je to vlastně ta Joomla!?

Joomla! je open source redakční systém, neboli CMS (Content Management Systems), který umožňuje komplexní tvorbu a administraci webu. Je vyvíjena pod licencí GNU-GPL za použití technologií PHP a MySQL. To je hezké, ale co to vlastně znamená?

Zkusíme to tedy trochu lidštěji. Budeme si chtít spustit vlastní web, ale jak na to, když neumíme programovat a nevyznáme se ve webdesignu? Jednoduše. Teď přichází na řadu Joomla!. Systém nám vytvoří základní stránku, vzhled si upravíme tak, aby korespondoval s obsahem a pak už jen budeme psát články, přidávat videa a obrázky. O vše ostatní je už postaráno.

První přihlášení

Po našem, pochopitelně úspěšném nainstalování, se nám konečně dostala do ruky. Ze začátku se může zdát trochu nepřehledná, ale tento pocit přejde během prvních pár minut práce. Joomla! umožňuje vše členit, archivovat a řadit podle našich přání a potřeb do sekcí či kategorií, takže je nejprve nutné pochopit hierarchii řazení. Začneme odshora a vytvoříme si sekce a kategorie, a teprve do nich budeme vkládat články i veškerý další obsah. I ten největší milovník pořádku a třídění si zde přijde na své. Pro případ, že bychom to s tříděním trošku přehnali, máme k dispozici vyhledávání, které nám umožní najít to, co potřebujeme.

Menu admininstrátora v redakčním systému Joomla.

Schopnosti Joomly!

Konečně se dostáváme ke schopnostem Joomly! Samozřejmé je, že za pomocí Joomly! Se nám podaří postavit nádherně vypadající, validní www stránky aniž bychom měli ponětí o zdrojovém kódu. K dispozici máme vyhledávací nástroje, editory, katalog článků a další.

Joomla! již v základním provedení (tedy tak, jak ji stáhneme a nainstalujeme) obsahuje různé grafické šablony, pluginy s dalšími funkcemi a moduly. Již v tomto výchozím stavu není problém přidat na naše stránky sekci pro registrované uživatele, čtečku RSS kanálů, různé obrázky a reklamní bannery, u kterých se bude počítat počet kliknutí.

Rozšíření (pluginy) Joomly!

V okamžiku kdy nám naše instalace Joomly! přestane dostačovat, není nic snazšího, než že se připojíme na internet a stáhneme další si pluginy a moduly. Celý princip instalace pluginů si představíme na příkladu instalace češtiny.

Instalace pluginu v redakčním systému Joomla.

Příklad instalace rozšíření

Z oficiálních stránek Joomly! si stáhneme soubor s češtinou. Bude se jednat o soubor .zip nakonfigurovaný jako balíček programu Joomla! Celý proces instalace češtiny od nás vyžaduje celkem dvakrát kliknout a poté vybrat instalační balíček. Ve chvíli kdy se nám balíček nainstaluje, se přesuneme do menu rozšíření, tam zvolíme Správu jazyků a naposledy klikneme do sloupečku Implicitní. Hotovo. Stejně snadno se instaluje i zbytek dodatečného softwaru.

Pro případ, že z nějakého důvodu nemáme k dispozici žádný úložný prostor, máme možnost nainstalovat pluginy z url adresy.

Pluginy, pluginy, pluginy

Nejdříve si objasníme, co to takový plugin je. Plugin, nebo také česky zásuvný modul je software, který nedokáže pracovat samostatně, ale umí pracovat jako doplněk jiné aplikace a tím rozšiřuje její možnosti.

Abychom se lépe seznámili s pluginy a jejich možnostmi, několik si jich spolu projdeme. Dnes se spousta pozornosti točí kolem sociálních sítí a tím pádem vzniká i nepřeberné množství pluginů, které s nimi nějak souvisí.

Find us on Facebook

Rozšíření, které odkáže z našich stránek přímo na náš profil na Facebooku, aby se návštěvníci našich stránek mohli stát fanoušky kupříkladu našeho e-shopu.

Ke stažení zde.

Facebook share

Další plugin spolupracující také s Facebookem, umožňuje sdílet oblíbené články právě na Facebooku. Další podobné pluginy najdeme i pro Twitter a další sítě.

Ke stažení zde.

Simple Image gallery

Plugin kteří využijí bloggeři a všichni zájemci o web plný obrázků,který umožňuje vkládat a spouštět slideshow z obrázků.

Ke stažení zde.

Simple mp3 bar

Je jednoduchý hudební přehrávač, který podporuje audiostopy ve formátu mp3. Jeho vážnou nevýhodou je, že je napsaný ve Flashi, to znamená, že nebude fungovat na některých operačních systémech a mobilních zařízeních.

Ke stažení zde.

Google map

Tento plugin přidá na naše stránky mapu. Naneštěstí má tento plugin složitější instalaci v podobě nutnosti získání Google API klíče. Ten si lze opatřit zaregistrováním se u společnosti Google.

Ke stažení zde.

VirtueMart

Je vhodné rozšíření pro každého, kdo by chtěl mít na svých stránkách e-shop.

Ke stažení zde.

Schopnosti Joomly! jsou tedy díky možnostem pluginů téměř neomezené. V současné době existuje podle oficiálních pramenů 4200 rozšíření pro námi testovanou Joomlu ve verzi 1.5. V případě že nenalezneme rozšíření, které právě potřebujeme a umíme programovat, pak opět není nic, co by nás omezovalo, protože díky dostupnosti zdrojových kódů, si sami naprogramujeme rozšíření nám šité na míru.

Výběr implicitního jazyku v redakčním systému Joomla.

Placená rozšíření

Joomla! jako taková je nabízena zdarma, což však neznamená, že všechna rozšíření jsou zdarma. Vždy a nebo téměř vždy budeme mít na výběr, zda se uchýlíme k placenému řešení, či nikoliv. Mnohdy se na placená řešení vztahuje technická podpora, kterou u produktů poskytovaných zdarma budeme hledat marně. Vždy máme jistotu v podpoře komunity, která všechny open sourcové projekty provází. Komunita sdružující se okolo Joomla! Forum má přes 361 000 registrovaných uživatelů a více než dva miliony příspěvků, takže když budete mít jakýkoliv problém, můžete se obrátit přímo tam a nebo navštívit nápovědu Českého hostingu.

Doporučení

Aktualizovat! A znovu aktualizovat. Joomla!, jakožto open source těží z výhody veřejně přístupných zdrojových kódů a vzhledem k obrovské komunitě, je šance na nalezení a opravení chyb opravdu veliká. Takže kdykoliv budete mít možnost, aktualizujte. Nejenže se zvýší bezpečnost vašeho redakčního systému, ale často také dochází k optimalizacím výkonu.

Závěr aneb to chci!

Joomla! je velmi dobrý redakční systém, jehož nespornou předností je rychlost, možnost rozšíření, přehlednost a dobrá ovladatelnost. Zcela zdarma tak máme možnost používat profesionální systém, podle mého jeden z nejlepších.

Zpět

Diskuse

Přidat nový příspěvěk

Max. délka zprávy je 1000 znaků (napsáno znaků: 0).
Sečtěte a zaokrouhlete 5.1+9

Údaje označené hvězdičkou * a tučně jsou povinné. Nepoužívejte HTML značky.