Nacházíte se zde: Úvod » Redakční systémy » Wordpress » Recenze Wordpress
Wordpress

Recenze Wordpress

19. 8. 2010 | Autor: Lukáš

Článek o Wordpressu,ve kterém se dozvíte jak Wordpress vznikl, k čemu je vhodné ho použít, jeho základní charakteristiky a další informace.

Wordpress je další z řady open sourceových redakčních systémů, které si kladou za cíl být jednoduché a snadno použitelné. Už samo heslo Wordpressu hlásá: "Jednoduchost, rychlost, použitelnost". Na základě dalšího čtení si, jak doufáme, uděláte vlastní názor o tom, jaký vlastně Wordpress je.

Krátký pohled do historie

Wordpress je založený na technologiích PHP a MySQL. Vyvíjen je pod licencí GNU GPL.Vývoj Wordpressu mohutně podporuje společnost Automattic. O tom, jak je tato podpora velká svědčí to, že polovina klíčových programátorů Wordpressu, jsou zaměstnanci Automatticu. Vývoj mají na starosti Ryan Boren a Matt Mullenweg, přičemž Matt Mullenweg je jeden ze zakladatelů celého projektu.

První verzi Wordpressu bylo možné stáhnout 23. května roku 2003. Jednalo se o verzi 0.70, která byla forkem (tzn.:vznikla zkopírováním zdrojového kódu a přidáním dalších funkcí) b2/cafelog. Následující verze přidávaly postupně další a další funkce. Např. verze 1.2 Mingus přidala podporu pluginů, nebo verze 2.9 Carmen přišla s vestavěným editorem obrázků.

Souběžně s vývojem redakčního systému Wordpress, byl vyvíjen i Wordpress MU (Multi user, neboli více uživatelský). Wordpress MU umožňoval mít více samostatných blogů v jedné instalaci, ale zároveň spravovat všechny blogy najednou. Samostatný projekt Wordpress MU byl ukončen a sloučen s projektem Wordpress ve verzi 3.0 Thelonious.

Pro zpestření jinak nezajímavého výletu do historie Wordpressu bych rád zmínil, že verze Wordpressu nesou jména slavných jazzových umělců. Takže když si prohlédneme jména starších verzí Wordpressu, nalezneme jména např.: Charles Mingus (v1.2), nebo Billy Strayhorn (v1.5) a nebo Carmen McRae (v2.9). Aktuální verze 3.0 je pojmenována po jazzovém pianistovi a skladateli, který se jmenuje Thelonious Sphere Monk.

Základní vlastnosti redakčního systému Wordpress

  • tvorba webových stránek, blogů.
  • podpora více stránek v jedné instalaci
  • podpora pluginů
  • podpora témat vzhledu
  • podpora editace kódu pro pokročilé uživatele
  • integrovaný správce odkazů
  • možnost označit si články štítky
  • podpora trackbacku a pingbacku
  • podpora hypertextových odkazů (permalinků)
  • podpora publikačních aplikací pro operační systémy Android, BlackBerry a zařízení iPhone a iPod Touch
  • umožňuje nastavit vlastní superuživatelské heslo

Hlavním cílem pro Wordpress 3.0 bylo sloučení obou větví projektu, tedy Wordpressu a Wordpressu MU. Ve starších verzích Wordpressu bylo možné mít více blogů, ale každý potřeboval vlastní databázi, tudíž nebylo možné, spravovat je všechny naráz. Správu všech blogů však umožňoval Wordpress MU a tudíž bylo rozhodnuto obě větve sloučit.

V praxi

Multi user (neboli podpora více stránek v jedné instalaci)

O zmínce, že Wordpress 3.0 umí multi user jsme se již mohli dočíst výše, nyní si probereme k čemu se nám to může hodit.

Většině z nás běžně stačí jeden blog, ale co když budeme částí nějaké organizace, či firmy? Potom se nám hodí schopnost Wordpressu Multi user. Budeme mít např. Občanské sdružení na ochranu našeho okolí a v této organizaci budeme mít padesát členů. každý člen, našeho sdružení, si poté bude moci vést vlastní blog, ve kterém bude moci publikovat svoje názory, postřehy nebo komentovat svou činnost v rámci sdružení.

Celému sdružení přitom bude stačit jedna instalace Wordpressu, jeden administrátor a příslušný počet uživatelských účtů. Administrátor bude moci spravovat všechny účty najednou a pohodlně, takže když se bude konat např. nějaká akce s účastí široké veřejnosti, stačí, když jeden článek, jakožto pozvánku, napíše administrátor a ušetříme tím všem ostatním práci.

Všechny blogy, i když budou pod jednotnou správou, budou stále plně modifikovatelné jejich uživateli.

Pluginy

Plugin, nebo také česky zásuvný modul je software, který nedokáže pracovat samostatně, ale umí pracovat jako doplněk jiné aplikace a tím rozšiřuje její možnosti.

Aby mohl mít Wordpress co nejvíce možností a přitom nebyl zbytečně robustní, vydali se programátoři cestou několika základních vlastností implementovaných v přímo v jádře a doinstalovatelných nadstandardních funkcí, které si může každý uživatel přidat, dle svých potřeb.

Trackback a pingback

Jsou technologie používané na odkazování na související články a webové stránky. Např. na svém blogu napíšeme článek článek věnující se chovu strašilek a odkážeme se na článek, který na svém blogu uvedl známý chovatel. V tuto chvíli nastupuje trackback a dá vědět chovateli, že jeho článek byl citován a poté může u našeho příspěvku vytvořit zpětný odkaz.

Pingback funguje na podobném principu, ale odesílá méně informací, pouze URL/URI. Účelem pingbacku je upozornit na nový příspěvek, nebo změnu starého příspěvku.

Hypertextové odkazy

Hypertextové odkazy nebo také permalinky, jsou stálé odkazy na články a nebo jakýkoliv jiný obsah. Odkazování pomocí permalinků má tu výhodu, že daný odkaz pošle návštěvníka našeho blogu nebo webových stránek na odkaz, který si zvolíme, přičemž to může být článek i několik let starý, který by jinak na blogu vedeném několik hledal těžko.

Podpora zařízení Android, BlackBerry, iPhone a iPod Touch

Aby nabízel Wordpress svým uživatelům a administrátorům co největší pohodlí, jsou nyní k dispozici aplikace pro zařízení Android, BlackBerry, iPhone a iPod Touch. Aplikace má možností více než dost, posuďte sami. Můžete:

  • upravovat a spravovat více blogů
  • přidávat komentáře
  • vytvářet a upravovat články
  • vytvářet a upravovat stránky
  • v oznamovací liště dokáže upozornit na nové komentáře
  • počet dostupných pluginů je zhruba jeden tisíc

Superuživatelské heslo

Může se to zdát jako banalita, ale není tomu tak. Možnost nastavit si vlastní superuživatelské heslo, tedy jiné, než admin a administrator je opravdu důležitým bezpečnostním prvkem. Pokud bude chtít případný útočník vaše stránky napadnout, existuje celá řada možností a jednou z nich je hacknout superuživatelský účet. Není to nijak snadné, protože tohoto rizika jsou si vývojáři dobře vědomi. Za normálního stavu útočník ví (předpokládá), že uživatelské jméno superuživatele (administrátora) bude právě admin/administrator, takže potom mu stačí uhodnout heslo.

V čem se Wordpress liší

Popularita

Rozhodně jednou z nejvýraznějších věcí, je popularita Wordpressu a rozsáhlá uživatelská i vývojářská základna. Téměř každý, i ten kdo se příliš nezajímá o internetové technologie, pravděpodobně už o Wordpressu slyšel. Podle údajů z oficiálních stránek Wordpressu má Wordpress více než 25 milionů uživatelů.

Trocha čísel okolo Wordpressu

Oblíbenost je věc velice relativní, ale co může lépe dokázat oblibu nežli nějaká čísla?

  • verze 3.0 byla k dispozici 42 dní, (než byla vydána opravná aktualizace 3.0.1) a za tu dobu bylo zaznamenáno téměř 11 milionů stažení
  • v září roku 2009 bylo na Wordpressu postaveno přes 202 milionů webových stránek
  • hlavní část softwaru je vyvíjena za přispění stovek dobrovolníků z celého světa
  • počet uživatelů Wordpressu se přesahuje 25 milionů
  • autoři se chlubí instalací během 5 minut

Bezpečnost

Wordpress by měl být bezpečnější, než např. Joomla! a nebo Drupal. Slova "měl by" vyjadřují odchylku od standardních podmínek způsobenou buď zastaralou verzí Wordpressu, a nebo chybami v pluginech. Wordpress, jakožto všechny open sourceové programy, umožňuje potenciálnímu útočníkovi najít v kódu chybu, ale zároveň díky rozsáhlé komunitě, je velice vysoká pravděpodobnost, že takovou chybu někdo objeví a opraví. Takže, jediné, co pro svou bezpečnost musíte udělat, je mít aktuální systém. Toho jde docílit pomocí bezpečnostních aktualizací. Nejstarší, zcela bezpečná verze, je 2.8.5.

Zaměřeno na uživatele

Za dobu svého vývoje se Wordpress snažil zaměřit na uživatele, tudíž většina uživatelských úkonů je opravdu velice jednoduchá. Původně byl Wordpress pouze blogovacím nástrojem, postupně se přerodil v kompletní redakční systém, který má sloužit komunitě.

Pracujeme s Wordpressem

Pracovní rozhraní

Při prvním přihlášení do Wordpressu, se dostaneme do režimu Nástěnky, kde máme shrnuté všechny potřebné informace. Zároveň si můžeme obsah nástěnky upravit a nechat si na ní zobrazovat pouze informace, které jsou pro nás relevantní. Můžeme si nechat zobrazit informace o nových a aktualizovaných pluginech, novinky ze světa Wordpressu, rychlý příspěvek a aktuální přehled. Možností je více, ale poslední dvě jmenované komponenty mi osobně přišli jako nejužitečnější.

Menu nalezneme na levé straně a je tvořeno rozbalovacími tlačítky. Vše je maximálně přehledné a nikdy se vám nestane, že byste nemohli najít požadované menu.

Menu

Menu je rozděleno do třech částí. První část - Nástěnka obsahuje již zmíněnou nástěnku a podmenu Aktualizace.

Další část menu je určená pro práci s příspěvky, médii, komentáři a odkazy. Poslední část menu je věnována nastavení, nástrojům, uživatelům a pluginům.

Vzhled

Wordpress jako snad každý redakční systém umožňuje upravit si svoje stránky, popř. blog, podle svého. Wordpress v základní instalaci má pouze jediné téma vzhledu, ale díky doslova několika kliknutím, bez vyhledávání na internetu a složité instalaci, můžeme doinstalovat libovolné grafické téma. Dokonce můžeme pomocí Editoru upravit libovolnou šablonu. Nyní se mi nabízí srovnání s redakčním systémem Joomla!, ve kterém je shánění a instalace, nebo dokonce tvorba vlastních šablon vzhledu mnohem náročnější. Když se rozhodneme vyzkoušet editor šablon, vystačíme si se základními znalostmi CSS.

Instalace pluginů

Pluginy pro redakční systém Wordpress se budeme detailně zabírat v článku Wordpress - pluginy. Nyní si pouze nastíníme jejich správu a instalaci.

Wordpress má v základní výbavě pouze dva pluginy. Další doinstalujeme kliknutím na tlačítko instalace pluginů. Můžeme vyhledávat podle připravených hesel, kategorií a samozřejmě můžeme dát vyhledat "námi požadovaný výraz". Poté co si vybereme plugin, který nám nejvíce vyhovuje, klikneme na tlačítko Instalovat. Zobrazí se nám stránka s informací o průběhu instalace a nabídka, zda se chceme vrátit k instalaci pluginů a nebo jestli chceme nově nainstalovaný plugin aktivovat.

Gratuluji, právě jste nainstalovali svůj první Wordpressovský plugin. Pro znalce PHP je i zde možnost využít editoru a plugin upravit svým požadavkům.

Uživatelé

Možnosti ve správě uživatelů zahrnují jak hromadné úpravy, tak úpravy jednotlivých účtů. Můžeme nastavit jednotlivým uživatelům různá barevná schémata administrace, stejně jako určit, jaká budou mít práva.

Shrnutí

Jako velké plus bych zmínil opravdu rozsáhlou uživatelskou komunitu, která je na fórech vždy ochotna poradit s jakýmkoliv problémem. Dalším kladem je dostupná a opravdu srozumitelná dokumentace pro ty z nás, kteří by chtěli pro Wordpress vyvíjet vlastní aplikace.

Velmi mile mě překvapila rychlost celého systému, která viditelně neklesla ani při deseti aktivovaných pluginech.

Wordpress je vynikající redakční systém, který stojí za vyzkoušení a naši pozornost. Při práci s Wordpressem mi opravdu přišlo na mysl, že vývojáři se opravdu snažili udělat vše co nejjednodušší a nejpřehlednější, aby i naprostý začátečník dokázal s Wordpressem pracovat. Osobně bych doporučil Wordpress jakémukoliv zájemci o používání redakčního systému.

Zpět

Diskuse

Přidat nový příspěvěk

Max. délka zprávy je 1000 znaků (napsáno znaků: 0).
Sečtěte a zaokrouhlete 6.9+10

Údaje označené hvězdičkou * a tučně jsou povinné. Nepoužívejte HTML značky.