Nacházíte se zde: Úvod » Redakční systémy » Joomla! » Instalace Joomla! 1.5.15
Joomla!

Instalace Joomla! 1.5.15

27. 5. 2010 | Autor: Pavel

Jednoduchý návod, jak snadno nainstalovat redakční systém Joomla bez potíží. Snadno, rychle a jednoduše. Nechte si od nás poradit, jak se celý systém připraví a vyhněte se nejčastějším chybám.

Krátce o redakčním systému Joomla!

Joomla je v současnosti jedním z velmi užívaných CMS systémů, tedy Content Management Systém, který představuje systém na správu obsahu. V češtině spíše využíváme pojem redakční systém.

Díky open source Joomla! máte jedinečnou možnost na svých stránkách snadno vytvářet jejich obsah bez nutnosti složitých nastavení a znalosti programování.

Vzhled je u Joomly vytvářen pomocí předem nadefinovaných šablon, takže stačí velice snadno pouze jednu vybrat. Velkou výhodou redakčního systému Joomla! je jeho dostupnost v českém jazyce.

Původně se Joomla vyvinula z projektu Mambo, který byl rozčleněn do jednotlivých podprojektů a právě CMS Joomla! je jedním z nich.

Příprava na instalaci

Stažení aplikace Joomla!

Nejprve je samozřejmě nutné si tento volně dostupný software stáhnout. Nejvhodnější jsou v tomto případě přímo stránky http://www.joomla.org/ a českou jazykovou mutaci pak na http://joomlacode.org/gf/project/jtranslation/frs.

Čeština se nahrává a instaluje až na samotném konci.

Nyní již k samotné instalaci.

Vytvoření databáze pro CMS Joomla!

Před tím než se přistoupí k instalaci Joomla! je nutné vytvořit na Českém hostingu databázi MySQL. Databázi vytvoříte v klientské sekci v části domény a hosting - databáze.

Nakopírování souborů na server a instalace

Stažený zazipovaný soubor rozbalte na svém počítači a pomocí SFTP/SCP klienta (např. WinSCP, Filezilla) nahrajte všechny rozbalené soubory z adresáře na vašem počítači do adresáře nesoucí název Vaší (sub)domény, na které chcete Joomlu provozovat. A následuje instalace redakčního systému Joomla.

Instalace redakčního systému Joomla!

1. Výběr jazyka

Vše velmi snadno a pomocí webového prohlížeče, do kterého je třeba zadat název a adresář webu, kde jsou nahrány soubory Joomla! (www.domena.cz). Objeví se stránka kde je na výběr nastavení jazyka. Zvolíme cs-CZ – Česky (czech) a stiskneme tlačítko "Další", nahoře vpravo.

Výběr jazyka

2. Předinstalační kontrola

Následuje předinstalační kontrola hostingu, kdy je automaticky zjišťováno, zda je systém a webové rozhraní správně nakonfigurováno. Zde stačí pouze stisknout tlačítko "Další".

Předinstalační kontrola

3. Licenční ujednání

Následují licenční ujednání a obeznámení uživatele s formou Joomly, že funguje pod licencí GNU GPL, tedy volně open source. Po přečtení stiskněte tlačítko "Další".

Ujednání

4. Nastavení parametrů databáze

Na této stránce je potřeba doplnit údaje, které souvisí s vytvořenou databází. Typ databáze je MySQL, jméno hostitele vyplňte IP adresu 127.0.0.1. Název databáze, uživatelské jméno a heslo jste získali při vytvoření databáze. Po vyplnění údajů pokračujeme na "Další".

Nastavení databáze

5. Hlavní nastavení

Konečně se dostáváme k tvůrčí činnosti. V tomto kroku se nastavují všechny důležité informace o vašem budoucím webu.

Nejprve je nutné zadat jméno stránek, vyplnit email a dvakrát zadat heslo. Další možností je Instalovat ukázková data, kdy se do sytému již vloží ukázkové položky, aby měl začátečník s tímto systémem rámcový přehled. Stiskněte tlačítko "Další" a instalace je dokončena.

Přihlašování k systému pak následně probíhá přes adresu www.domena.cz/administrator, kde se zadává jméno admin a heslo takové, které bylo zvoleno při hlavním nastavení na předminulé stránce.

Hlavní nastavení

Poinstalační úpravy

Ještě je nutné odstranit složku installation v adresáři s Joomlou pomocí SFTP/SCP klienta.

Instalace češtiny

Každý z nás asi raději pracuje s českým rozhraním a Joomla! ho také nabízí, takže proč ho nevyužít.

Před samotnou instalací češtiny, je třeba v administraci Joomly, konkrétně v globálnim nastavení, vypnout FTP vrstvu. Pokud budete mít FTP vrstvu zapnutou, nebudete moci instalovat veškerá rozšíření Joomly.

Přihlášení probíhá přes administraci systému, takže www.domena.cz/administrator a vložíme username - admin a heslo dříve zvolené. V menu Extension vybereme volbu Install/Uninstall. Následně v poli Upload Package File klikneme na "procházet" a nejdeme stažený soubor s češtinou ve formátu zip. A zvolíme Upload File & Install.

Pokud vše proběhne v pořádku zvolte opět Extension a Language Manager, kde v menu Site i Administrator zvolte Czech (Czech republic) a stiskněte Default vpravo nahoře. Okamžitě by vám Joomla měla běžet v češtině.

Gratulujume. Právě jste si nainstalovali redakční systém Joomla! a nastavili češtinu.

Problémy při instalaci Joomla!

Během instalace redakčního systému Joomla! bychom neměli narazit na žádné problémy.

V případě jakýchkoliv problémů napište svůj problém do Diskuze pod článkem a my tento problém co nejdříve vyřešíme a doplníme jeho řešení.

Ukázka redakčního systému Joomla!

Nově nainstalovaný redakční systém Joomla!, si můžete prohlédnout v naší ukázce, kterou naleznete na http://joomla1-515.hostujeme-opensource.cz/

Zpět

Diskuse

Přidat nový příspěvěk

Max. délka zprávy je 1000 znaků (napsáno znaků: 0).
Sečtěte a zaokrouhlete 3.2+2

Údaje označené hvězdičkou * a tučně jsou povinné. Nepoužívejte HTML značky.