Recenze Mambo 4.6.5
6. 5. 2010 | Autor: Lukáš
Recenze pojednává o redakčním systému Mambo. Mambo je systém s dlouho historií, která je lemovaná z jedné strany oceněními a z druhé referencemi významných institucí a firem. Systém byl testován na serveru Apache, s verzí PHP 5.2.12 a MySQL 5.0.6.
Historie redakčního systému Mambo
Redakční systém Mambo, je tu s námi již nějaký ten pátek a od dob jeho vzniku se toho spousta změnila. Psal se rok 2000 a Společnost Miro Construct Pty Ltd začala vyvíjet Mambo pod uzavřenou licencí. V roce 2001 změnila společnost svou licenční politiku a začala používat dvě licence. Společnost Miro tehdy uvolnilo Mambo Site Server pod licencí GPL.
Mambo tehdy vycházelo ve dvou verzích - Mambo 2002 jako komerční produkt a Mambo Open Source, jehož vývoj byl závislý na komunitě.
Po krachu společnosti Miro, v roce 2003 se Mambo stalo terčem několika právních útoků, ohledně duševního vlastnictví a vše se vyřešilo sloučením původního vývojového týmu Mamba s vývojovým týmem jeho otevřené větve, přepracováním sporných částí kódu, převedením projektu na open source a přejmenováním na pouhé Mambo.
V roce 2005 vznikla nadace Mambo Foundation, která měla zaštiťovat další vývoj Mamba. Téhož roku potom vyšla Joomla! 1.0 jako tzv. fork (= zkopírováním zdrojového kódu a přidáním nových funkcí) Mambo 4.5.
Mambo 4.6.5, kódové označení "Jupiter"
Je to možná překvapivé, ale aktuální verze Mamba je tu s námi již od června 2008. To svědčí o vysoké vyzrálosti programu a stabilitě, zároveň jde o poslední verzi redakčního systému Mambo, které podporuje PHP v4. Momentálně se pracuje na verzi Mambo 5.0, ale jelikož si programátoři dali za cíl kompletní přepsání kódu, jeho vývoj bude trvat ještě nějaký ten čas.
Ovládací prvky
Při přihlášení se nám zobrazí pracovní plocha pojmenovaná Domů, ta nám zprostředkovává přístup k důležitým nastavením, informuje nás o aktivních uživatelích, umožní nám přístup ke správě všech článků, příspěvků a medií, stejně jako spravovat Sekce, Kategorie, obsah Úvodní strany a také nám umožní zachránit z koše nechtíc smazané soubory.
Jak je patrné z obrázku, pracovní plocha Domů, nabízí snadný přístup k těm nejdůlžitějším ovládacím prvkům. Kompletní menu je úmístěno v horní části obrazovky, podobně jako ve spoustě linuxových systémů, nebo například Joomle!.
V záložce Webové sídlo, můžeme snadno a rychle spravovat obsah našich www stránek. Přidávat a mazat multimediální obsah, měnit šablony a vytvářet náhledy. Jako jednu z nejužitečnějších vlastností, můžeme označit automatické shromažďování statistik.
Menu Obsah nám dovolí rychle a efektivně pracovat se všemi našimi články, sekcemi a kategoriemi. Když bude potřeba nastavit bannery, komentáře, RSS kanály nebo ankety podíváme se do menu Komponenty.
Schopnosti Mamba
Koncepce redakčního systému Mambo
Redakční systém Mambo používá osvědčenou koncepci, kdy program tvoří jádro a funkce v něm obsažené, které jsou nezbytnou součástí systému. Dále je pak možné doinstalovat další obsah pomocí pluginů. (Plugin, nebo také česky zásuvný modul je software, který nedokáže pracovat samostatně, ale umí pracovat jako doplněk jiné aplikace a tím rozšiřuje její možnosti.)
Již jsme se zmínili o možnosti mít na svých stránkách např. RSS kanály a mnoho dalšího, bez čeho si dnes moderní web jen těžko dokážeme představit. Mambo nám dovolí postavit jakýkoliv web, přesně podle našich představ. Pro zajímavost můžeme nahlédnout na vysoce specializovaný web Mambo awards, který také naleznete v odkazech v bočním panelu. Tyto stránky se zabývají pouze portály vytvořenými pomocí redakčního systému Mambo a vyhlašují ocenění pro nejlepší projekty.
Koncepce v praxi
Výše uvedená koncepce jádra a modulů vypadá následovně. Jádro systému umí zacházet s články, soubory, nastaveními, šablonami a dalším. V tuto chvíli přicházejí na řadu pluginy. Ty jsou rozděleny do tří kategorií. Existují Komponenty, Moduly a Mamboty.
Komponenty
Komponenty se v Mambu starají např. o vnitřní editory - tzn. rozhraní pro vkládání článků, ale také umožňují používat RSS kanály, spravovat webové odkazy či používat ankety.
Moduly
Moduly jsou rozdělené do dvou kategorií. Jedna kategorie modulů slouží Webovému sídlu a druhá administrátorovi. Moduly fungující pod Webovovým sídlem slouží např. k vyhledávání, k zobrazování novinek a nejčtenějších článků, nebo k zobrazování obrázků. Administrátor díky nim zase může sledovat právě přihlášené uživatele a sbírat statistiky.
Mamboty
Mamboty slouží k ochraně e-mailů, jako antispam, ověřování uživatelů nebo jako editory.
Instalace pluginů
Teorie
Instalace do systému Mambo, je alespoň po teoretické části naprosto snadná a bezproblémová. Instalace pluginů by se měla provádět pomocí tlačítka nabídky "Instalace" a tlačítka "Univerzální". Instalátor je schopen rozlišit, o jaký typ pluginu se jedná, a nainstaluje ho.
Praxe
Jak mohlo být patrné ze stylu předchozího odstavce, realita je ovšem jiná. Mambo nepodporuje instalaci pluginů při aktivovaném safe_modu
. Tato chyba by měla být vyřešena v příští verzi (tedy ve verzi 5.0). Takže, co s tím? V zásadě jsou dvě možnosti. Pokud si vystačíte se základním obsahem mamba, máte vyhráno a již se nemusíte ničím zabývat. V případě, že potřebujeme nainstalovat do Mamba dodatečný software, musíme to provést ručně, pomocí ftp klienta a za asitence webového rozhraní.
Ukázka
Nyní si společně projdeme instalaci základního balíků internetového obchodu VirtueMart, který si můžete stáhnout z oficiálních stránek VirtueMartu. Z uvedených stránek si stáhneme balík Manual Installation Package for Joomla! 1.0.x/Mambo. Postup je jednoduchý:
- stažený soubor si někam rozbalíme
- přejdeme do složky, do které jsme rozbalili stažený soubor
- zkopírujeme všechny složky na ftp server, na kterém máme nainstalované Mambo
- přihlásíme se jako administrátoři do našich stránek
- klikneme na adresní řádek, kde by mělo být
http://wwww.nasestranky.cz/administrator/index2.php
a zaindex2.php
vložíme"?option=com_virtuemart"
, takže výsledek bude vypadat takto:http://wwww.nasestranky.cz/administrator/index2.php?option=com_virtuemart
- stiskneme "enter"
- instalace je hotová
Grafická témata
Grafická témata se instalují snadněji. Stáhneme si soubor s téamtem a někam ho rozbalíme. Přes FTP se připojíme na náš web a ve složce templates
vytvoříme složku s názvem grafického stylu a následně do této složky zkopírujeme rozbvalený obsah staženého souboru.
Zajímavosti a fakta
V Mambu je možné spouštět doplňky pro redakční systém Joomla!, ale má to svůj háček. Joomla! 1.0 je totiž forkem Mambem 4.5, tudíž doplňky těchto verzí byly kompatibilní. Dnes je velkou otázkou, zda nám bude náš oblíbený plugin z Joomly fungovat i v Mambu. Od dob verze 4.5 byl výrazně pozměněn kód Mamba a doplňky tudíž fungovat nemusí. Když budeme chtít z internetu stáhnout plugin pro Mambo, vždy musíme dbát na to, aby u popisu souboru bylo uvedé, pro jakou je to verzi. V lepším případě, bude uvedena i kompatibilita, např. Joomla 1.0/Mambo.
Závěrem
Co se mi na Mambu líbilo
Velice příjemně hodnotím přítomnost správce webových odkazů a integrovaný software pro shromažďování statistik.
Jako výhodu hodnotím i to, že instalátor nerozlišuje při instalaci, zda jde o komponentu, modul či mambot. Dokonce i grafické téma se instaluje stejně.
Co se mi nelíbilo
Nevýhod není u Mamba mnoho, ale přece jen nějaké jsou, alespoň relativní. Mambo umožňuje dělit uživatele do skupin, naneštěstí uživatel může být pouze v jedné skupině. Další slabinou je řadění článků do právě jedné kategorie, která může být právě v jedné sekci. Poslední alternativou je statický článek, tedy když není v žádné kategorii. Tyto nedostatky mají být vyřešeny v Mambu 5.0. A jako poslední neduh Mamba bych rád uvedl jeho "neochotu" spolupracovat se servery, které běží na safe_modu. Tato "neochota" se projevuje nemožností instalovat další software, jiný vliv na funkci redakčního systému Mambo nemá.