Nacházíte se zde: Úvod » Redakční systémy » Wordpress » Pluginy do vašeho Wordpressu
Wordpress

Pluginy do vašeho Wordpressu

9. 9. 2010 | Komentáře 1 | Autor: Lukáš

Článek pojednává o několika vybraných pluginech k redakčnímu systému Wordpress, které pokrývají různé potřeby moderního webu.

O pluginech

Co je to plugin?

Plugin, nebo také česky zásuvný modul, je software, který nedokáže pracovat samostatně, ale umí pracovat jako doplněk jiné aplikace a tím rozšiřuje její možnosti.

Proč je výhodné používat pluginy?

Je samozřejmé, že funkce, které jsou do Wordpressu přidávány pomocí pluginů, by mohly být obsaženy v jádře a základním instalačním balíčku. Důvodem absence funkcí z pluginů v základním balíčku, rozhodně není neschopnost programátorů, kteří Wordpress vyvíjejí začlenit jej do základního balíčku. Pravý důvod je poněkud praktičtější. V době psaní tohoto článku byl počet pluginů na oficiálních stránkách Wordpressu 11 055. To je opravdu vysoké číslo. Začlenění všech funkcí zmiňovaných pluginů do základního balíčku, by znamenalo toto:

  • základní balíček, by byl spíše "balík" o velikosti několika gigabytů
  • stažení a následné kopírování Wordpressu na server, by se stalo záležitostí na hodiny (podle rychlosti internetového připojení)
  • Wordpress by měl desetitisíce, často duplicitních funkcí
  • nastavování Wordpressu by nám zabralo opět spoustu času, než bychom našli pár pro nás potřebných funkcí

Podpora pluginů přibyla již ve verzi 1.2 "Mingus". Používání pluginů má samosebou i své zápory. Jedním z rizik při používání pluginů může být nějaká bezpečnostní chyba, a té se můžeme vyhnout, za předpokladu pravidelných aktualizací.

Vybíráme a instalujeme pluginy

Instalace pluginů do Wordpressu je velice snadná. Na dalších řádcích, si ukážeme, jak na to.

Integrovaný instalátor

Wordpress obsahuje integrovaný instalátor pluginů, který nám umožňuje pluginy vyhledat, nainstalovat a udržovat v aktuálním stavu. Instalátor je propojený s oficiálním adresářem pluginů, takže by měla být zajištěna i kontrola kvality.

Celý instalátor je velice intuitivní a práce s ním by neměla činit obtíže ani lidem, kteří s ním pracují poprvé.

Rozhraní pro instalaci pluginů redakčního systému Wordpress verze 3.0.1.

Proces instalace si budeme demonstrovat na příkladu pluginu pro lepší zobrazování fotografií na webu.

  1. klikneme na tlačítko Pluginy
  2. klikneme na tlačítko Instalace pluginů

Ukáže se nám stránka s nabídkou oblíbených štítků a vyhledávacím polem

  1. klikneme na štítek gallery

Nyní se nám zobrazí výsledky vyhledávání. Každý řádek tabulky obsahuje jeden plugin a dále informace o verzi, hodnocení a krátký popis. V popisu se často můžeme dočíst o použitých technologiích, což považuji za velice důležité.

  1. po výběru pluginu klikneme na tlačítko Instalovat

Zajímavé pluginy

Portfolio Slideshow

Volba pluginu

Plugin Portfolio Slideshow jsem zvolil z několika důvodů, které si hned uvedeme:

  • má vysoké hodnocení - dobré vodítko, pokud se v pluginech příliš neorientujeme
  • nepoužívá technologii flash která není podporována všemi operačními systémy ani prohlížeči

Pokud bychom vytvářeli web, na který by často přistupovali uživatelé mobilních operačních systémů a mobilních telefonů, bylo by vhodné vybrat jiný plugin, který nepoužívá technologií javascript (tudíž i jQuery) a flash, které mobilní operační systémy ani prohlížeče nedokáží zobrazit.

Názorná ukázka funkce plugin Portfolilo Slideshow v redakčním systému Wordpress ve verzi 3.0.1.

Vlastnosti pluginu

Portfolio Slideshow je jednoduchý program, který nedělá nic jiného než, že vytváří obrázkové prezentace za použití jQuery. Celý proces aktivace pluginu na námi požadované stránce se provádí vložením [portfolio_slideshow] přímo do příspěvku.

U pluginu Portfolio Slideshow velice oceňuji jednoduchou aktivaci, a rychlost. Co naopak nefungovalo příliš dobře bylo vykreslování. Špatné vykreslování se objevilo u prohlížečů s jádry KHTML a Presto (Konqueror a Opera) naopak bezproblémový chod vykazovaly prohlížeče založené na jádru WebKit (Firefox, Chrome). S pluginem jsem byl spokojen, ale osobně bych ho nehodnotil tak vysoko, jako zbytek komunity. Plugin funguje ve všech testovaných prohlížečích bezchybně v kombinace s pluginem AddToAny: Share/Bookmark/Email Button

AddToAny: Share/Bookmark/Email Button

Plugin AddToAny: Share/Bookmark/Email Button slouží pro sdílení článků na sociálních sítích, emailech a mnoha dalších službách. Zároveň automaticky detekuje prohlížeč a správně zobrazí klávesovou zkratku pro uložení článku do záložek.

Plugin funguje ve všech testovaných prohlížečích bezchybně. Velice mě potěšila nabídka služeb, se kterými funguje a možnost nastavit plugin, např. vybráním služeb, které budou k dispozici. Plugin AddToAny: Share/Bookmark/Email Button funguje celkem se 156 různými aplikacemi a službami. Přiznávám,že většinu z nich, jsem ani neznal.

Názorná ukázka pluginu AddToAny: Share/Bookmark/Email Button v redakčním systému Wordpress ve verzi 3.0.1.

After The Deadline

Je plugin, který má na starosti kontrolu gramatiky, významů. Je dokonce schopen kontrolovat dvojité negace, ovšem pouze za předpokladu, že si vystačíte s Angličtinou, Francoužštinou, Němčinou, Portugalštinou a Španělštinou. Více jazyků plugin neumí. Jazyk se detekuje automaticky, podle instalace Wordpressu. Nastavení pluginu se provádí v nastavení profilu. After the deadline je dobré rozšíření se spoustou užitečných vlastností, ale nejsem schopen posoudit, jak velké procento uživatelů ho využije, vzhledem k absenci české lokalizace.

NextGEN Gallery

Plugin NextGEN Gallery je pokročilým zástupcem ze skupiny pluginů správců galerií. Po nainstalování pluginů do naší instalace Wordpressu nám v bočním menu přibude nový panel - Gallery. Změny samozřejmě nekončí pouhým jedním panelem.

Používáme NextGEN Gallery

V menu Gallery máme podmenu Overview, ve kterém nalezneme podrobné a přehledné shrnutí počtů obrázků, alb a galerií, s okamžitou možností nahrát další. Dále v podmenu Overview nalezneme nabídku přeložení pluginu a následně zkontroluje, zda je překlad aktuální. Dále si můžeme prohlédnout poslední novinky, nastavení serveru, související pluginy a jako poslední jsou nám naservírovány informace o grafické knihovně.

Názorná ukázka pluginu NextGEN Gallery v redakčním systému Wordpress ve verzi 3.0.1.
Práce s galeriemi

Nové galerie se ukládají do wp-content/gallery/. Obrázky můžeme přidat buď pomocí FTP přístupu, nebo lze jednotlivé obrázky nahrát.

Velice užitečným shledávám možnost, nahrát ZIP soubor, tedy soubor komprimovaný technologií ZIP.

Správa galerií nám nabízí možnosti vytvářet náhledy, mazat alba a nebo měnit rozměry obrázků.

Další funkce

V NextGEN Gallery existuje možnost, označit si každou fotku štítkem, což považuji za skvělou vlastnost, použitelnou i při malém počtu fotografií a jako nezbytnost při velkém počtu fotografií a nebo obrázků.

Jako poslední dvě užitečné vlastnosti zmíním možnost měnit oprávnění a Resetovat nastavení.

Možnost měnit grafické styly, již spíše potěší, než že by to byla nutnost. Základní grafická témata jsou univerzální a použitelná na jakýkoliv web.

Verdikt

Práce s NextGEN Gallery si vyžádala trochu trpělivosti a nastavování, ale po několika dnech používání jsem si tento plugin oblíbil. Líbila se mi práce s alby a štítky, a rozhodně musím vyzdvihnout možnost vytvoření stránky s galerií přímo ze správce Galerií.

Názorná ukázka funkce pluginu NextGEN Gallery v redakčním systému Wordpress ve verzi 3.0.1.

BuddyPress

V dnešní době se stále více nejen internetového dění přesouvá na sociální sítě. BuddyPress nám dává možnost zřídit si vlastní sociální síť a není k tomu potřeba mnoho, bohatě si vystačíme s funkční instalací redakčního systému Wordpress, se šablonou vzhledu kompatibilní s BuddyPressem a přenastavením struktury permalinků.

Takto vzniklá sociální síť je vhodná pro uzavřené komunity, školu, univerzitu či pro firemní použití. Pokud o takovouto sociální síť stojíte, je plugin BuddyPress určen právě vám.

Co nám BuddyPress nabízí

  • BuddyPress nám nabízí vytvoření sociální sítě
  • umožňuje propojit účet sociální sítě s účtem ve Wordpressu
  • podporuje přidání fóra použitím bbPress Forums

V pokročilých nastaveních můžeme povolit/zakázat používání uživatelských skupin, práci s rozšířenými účty, soukromé zprávy, přidávání přátel, a další.

Za samostatnou kapitolu bych označil možnosti nastavení polí v profilech uživatelů. Přednastavené pole je pouze jedinné a to Jméno další pole si musíme nadefinovat sami.

Názorná ukázka grafického tématu pluginu BuddyPress v redakčním systému Wordpress ve verzi 3.0.1.

Práce s BuddyPressem

BuddyPress mi přijde jako povedený plugin s dobrými možnostmi pro administrátora, se kterým se dobře pracuje. Ocenil jsem pouze jedno předdefinované pole a velkou volnost a možnosti ve vytváření vlastních polí.

Pár slov na závěr

Pluginů pro Wordpress existuje opravdu velké množství, takže při hledání vhodného pluginu je dobré obětovat nějaký ten čas navíc a dát si na výběru záležet. Vhodnými vodítky nám mohou být oficiální stránky pluginů a nebo hodnocení.

Aktualizace systému i pluginů provádíme okamžitě, předejdeme tím možný bezpečnostním rizikům a chybám v kompatibilitě.

Zpět

Diskuse

Češtiny do WP pluginů

Datum: 13.8.2012 10:59 | Autor: Pavel

Fajn článek, ještě bych doplnil dva pluginy které rozhodně stojí za to. Contact form a Ultimate TinyMCE. Čeština je ke stažení na http://chcistranky.eu/zdarma/

Reagovat

Přidat nový příspěvěk

Max. délka zprávy je 1000 znaků (napsáno znaků: 0).
Sečtěte a zaokrouhlete 3.4+7

Údaje označené hvězdičkou * a tučně jsou povinné. Nepoužívejte HTML značky.